لنز و زاویه دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته یکی از مهم ترین قسمت های دوربین مداربسته میباشد، دوربین مداربسته از قطعات متعددی ساخته شده است.
لنز، چیپست دوربین مداربسته، کابل دوربین مداربسته، بدنه دوربین مداربسته، دید در شب دوربین مداربسته(آی آر) از قطعات اصلی تشکیل دهنده ی دوربین مداربسته هستند.
در این مقاله به بررسی انوع لنز دوربین مداربسته، زاویه ی لنز دوربین مداربسته و همچنین تاثیر انتخاب لنز بر تصویر نهایی دوربین مداربسته می پردازیم.

لنز های فیکس:

لنز هایی با فاصله ی کانونی ثابت هستند.دوربین هایی با این نوع لنزها امکان زوم اوپتیکال (زوم به وسیله تغییر فاصله کانونی) را ندارند.

فاصله کانونی در این لنزها با واحد میلی متر (mm) اندازه گیری میشود. فاصله کانونی های 2.8، 3.6، 6، 8 میلی متر جزو فاصله کانونی های استاندارد در لنزهای فیکس دوربین مداربسته است.

هرچه این عدد بیشتر باشد تصویر ما به اصطلاح زوم تر و بسته تر و هرچه این عدد کمتر باشد تصاویر بازتر و واید تری را شاهد خواهید بود. دوربین هایی که دارای این لنز هستند در محیط هایی استفاده میشود که زاویه، شعاع و میزان دید دوربین ثابت بوده و نیاز به تغییر ندارند.

لنزهای متغیر:

مدل تنظیم دستی: لنزهای متغییر لنز هایی هستند که میتوان فاصله کانونی آن ها را تغییر داد و تصویر را زوم کرد. به مدل دستی این نوع لنز ها لنز وری فوکال (varifocal) میگویند که با 2 چرخ دنده ای که در آن وجود دارد کاربر میتواند میزان زوم و فوکوس دوربین را تغییر دهد.

مدل تنظیم برقی: به مدل های اتوماتیک و برقی لنز های متغیر، لنز موتورایز (Motorize) میگویند که به کمک موتوری که داخل آن وجود دارد کاربر میتواند با دادن فرمان از طریق دستگاه رکوردر، فاصله کانونی لنز را تغییر داده و تصویر را زوم یا زوم بک کند.
از دوربین های لنز متغیر بیشتر در مکان هایی مانند صندوق های فروشگاهی، باجه های بانک، پیشخوان ها و محیط هایی که پلاک خوانی میکنند استفاده میشود.

لنز دوربین مداربسته
نحوه محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته

محاسبه زاویه دید لنز دوربین مداربسته دارای جدولی تا حدودی پیچیده است. باید بدانید که دو عامل اصلی تعیین کننده در میزان زاویه دید دوربین مداربسته وجود دارد:

  • اندازه چیپست دوربین مداربسته: معمولا با کسری از اینچ نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین ها 1/3 اینچ است.
  • فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته: معمولا با میلیمتر نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین های عادی در بازه ای بین 2.8 تا 12 میلیمتر قرار دارد اما دوربین های با زاویه دید بالا لنزی با فاصله کانونی بین 1 تا 2 میلیمتر دارند.

 

پر کاربرد ترین این لنز ها، 2.8 میلی متری (96درجه) – 3.6 میلی متری (72 درجه) – 4میلی متری (65 درجه) میباشد.

بعد از دیدن تصاویر یک لنز با فاصله کانونی پایین متوجه خواهید شد. هرچه زاویه دید لنز بالاتر باشد تصویر شما گردتر خواهد شد و این کار امکان تشخیص جزئیات در تصویر را به طور جدی کاهش خواهد داد. در ضمن با افزایش زاویه دید دوربین عمق دید آن کاهش پیدا کرده و امکان دیدن جزئیات تصویر به شدت کم می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.